Informacje dla Farmaceutów
Opis
Krople doustne, roztwór
(Acidum ascorbicum, 100 mg/ml)
Lek DropiCe - stosowany w profilaktyce i leczeniu stanów niedoboru witaminy C w przypadku, gdy stosowanie odpowiedniej diety nie jest wystarczające. Witamina C (kwas askorbowy) zawarta w DropiCe posiada znak Quali®-C. (Quali®-C is a trademark of DMS. www.qualityforlife.com)
Witamina C:
Bierze udział w procesach enzymatycznych. Działa jako koenzym enzymów biorących udział w szeregu szlaków metabolicznych: syntezy kolagenu, karnityny oraz noradrenaliny, -amidacji peptydów, w metabolizmie tyrozyny, cholesterolu oraz steroidów. Pełni role przeciwutleniająco, chroniąc lipidy, elementy DNA oraz białka przed działaniem szkodliwych oksydantów. Ułatwia wchłanianie soli żelaza w jelicie dzięki redukcji jonów żelaza (III) i tworzeniu związków chelatowych.
Podmiot odpowiedzialny: Polski Lek Dystrybucja Sp. z o.o.
Skład i dawkowanie
Skład
1 ml roztworu zawiera 100 mg kwasu askorbowego
(Acidum ascorbicum).
Nie stosować w przypadku:
- nadwrażliwości na kwas askorbowy lub glicerol,
- kamicy nerkowej,
- zwiększonego stężenia kwasu moczowego (w wywiadzie),
- zaburzonego spichrzania żelaza,
- choroby wrzodowej żołądka.
Inne składniki leku to: glicerol, woda oczyszczona.
Dawkowanie
Wiek | Dawkowanie |
28 dzień życia do 23 miesiąca życia | 5 do 8 kropli na dobę |
24 miesiąc życia do końca 11 roku życia | 10 kropli na dobę |
od 12 roku życia | 15 do 20 kropli na dobę |
- 28 dzień życia do 23 miesiąca życia - 5 do 8 kropli na dobę
- 24 msc. życia do końca 11 roku życia - 10 kropli na dobę
- od 12 roku życia - 15 do 20 kropli na dobę
Witamina C*
Jedną z najlepiej opisanych funkcji witaminy C w organizmie jest udział w istotnych reakcjach enzymatycznych zachodzących w ciele człowieka. Procesy biochemiczne, zachodzące w komórkach budujących ciało człowieka, wymagają obecności wyspecjalizowanych białek - enzymów. W następnej kolejności to enzymy aby były aktywne, potrzebują niebiałkowych składników umożliwiających przeprowadzenie reakcji chemicznej czyli kofaktorów. I to właśnie witamina C odgrywa rolę kofaktora dla wielu enzymów. Dzięki czemu wspiera utrzymanie prawidłowej funkcji tkanki łącznej, pomagając w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych, kości, skóry, zębów, chrząstki i dziąseł.
Drugą, niezwykle istotną i dobrze udokumentowaną cechą witaminy C jest jej właściwość antyoksydacyjna. Jest ona jednym z najważniejszych naturalnych antyoksydantów występujących w żywych komórkach. Neutralizuje nadmiar wolnych rodników. Wolne rodniki powstają w komórkach jako efekt uboczny metabolizmu. Część z nich jest wykorzystywana do przekazywania sygnałów w komórkach ale ich nadmiar musi być zneutralizowany. Dlatego witamina C pomaga w ochronie komórek, białek, lipidów i DNA przed stresem oksydacyjnym.
Ułatwia wchłanianie soli żelaza w jelicie dzięki redukcji jonów żelaza (III) i tworzeniu związków chelatowych.
Witamina C pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Regularne przyjmowanie witaminy C skraca czas trwania przeziębienia**